PROFESIONÁLNÍ STĚHOVACÍ SLUŽBY

Příspěvek na stěhování: Jak se k němu dostat a kdo má nárok?

Od listopadu 2016 je možné požádat o jednorázový příspěvek na stěhování za prací, který činí až 50 tisíc korun českých. Tento příspěvek je pro nezaměstnané, kteří byli v evidenci na ÚP alespoň pět měsíců nebo přišli o práci v rámci hromadného propouštění. Výjimku z pětiměsíční lhůty mohou u tohoto příspěvku dostat lidé, kterým s ohledem na jejich kvalifikaci, dosavadní praxi, věk, péči o dítě nebo zdravotní stav nebude úřad práce schopný zprostředkovat zaměstnání v místě jejich bydliště. O příspěvek na stěhování můžete také žádat až šest měsíců poté, co jste odešli z evidence úřadu práce. Tyto příspěvky jsou stanovené Ministerstvem práce a sociálních věcí.

Podmínky pro získání příspěvku na stěhování

Mít uzavřený nový pracovní poměr v jiné obci, než ve které bydlíte. O příspěvek tak není možné žádat například na dojíždění z jednoho konce Prahy na druhý. Vzdálenost od původního trvalého bydliště musí být větší než 50 kilometrů (vzdušnou čarou), v rámci České republiky. Pracovní poměr musí být uzavřený na dobu neurčitou nebo na dobu určitou minimálně v délce šesti měsíců. 

Zaměstnání musí také být s jedním konkrétním místem výkonu práce, musí mít jasně stanovenou adresu. Když odejdete pracovat do zahraničí, příspěvek nedostanete (s výjimkou Moravskoslezského kraje). Žadatel nesmí mít žádné nedoplatky na daních či odvodech.

Jak a kde lze žádat o příspěvek na stěhování?

Žádost o příspěvek na stěhování lze obvykle podat na příslušném Úřadu práce, který je oprávněn posuzovat a schvalovat tyto žádosti. Uchazeči by měli být připraveni s veškerými potřebnými dokumenty a informacemi.

Při podání žádosti o příspěvek na stěhování je důležité mít k dispozici kopii pracovní smlouvy, potvrzení o zaměstnání, doklad o bydlišti a další relevantní dokumenty. Tyto informace jsou nezbytné pro správné posouzení žádosti Úřadem práce.

Doba, po kterou trvá schválení žádosti o přestěhování za prací, se může lišit v závislosti na konkrétním případě. Obvykle však tento proces trvá déle než pět měsíců, proto je důležité počítat s tímto časovým rámcem při plánování stěhování.

Dodatečné informace k příspěvku na stěhování

Na příspěvek nevzniká nárok, poskytnutí záleží na konkrétní situaci. Maximální doba vyplácení je jeden rok. Pro přiznání příspěvku si zaměstnanec nemůže vydělat více než 1,5násobek průběrného platu. Pokud úřad příspěvek schválí, poskytuje se jako paušál, tedy bez prokazování skutečných nákladů. Za nepřítomnost v práci (z důvodu pracovní neschopnosti i dovolené) se příspěvek krátí. Příspěvek na přestěhování za prací lze získat maximálně jednou za tři roky, a to pouze pokud zájemce odpracoval v zaměstnání, na které dostal původní podporu, minimálně dvanáct měsíců. Zároveň platí, že pokud v nové práci nevydržíte alespoň půl roku, budete muset část příspěvku na stěhování vracet.

Sdílejte článek
Facebook
LinkedIn
WhatsApp

Kontaktujte nás.

Jsme připraveni vám pomoci, stačí nás jakkoliv kontaktovat

Po-Ne: 8.00-22.00

Related Post

NEZÁVAZNÁ POPTÁVKA

Pošlete nám požadavky na stěhování a obratem se vám ozveme zpět s více informacemi a podrobnostmi.